Dlaczego nawodnienie organizmu jest ważne?

Znaczenie wody dla organizmu człowieka

Każda komórka naszego organizmu potrzebuje wody do sprawnego działania. Woda jest wydalana z potem i moczem, więc musimy uzupełniać niedobory. Dorosły człowiek, powinien przyjmować 2–2,5 litra płynów dziennie. 20% wody dostarczamy wraz z pokarmami, więc musimy wypić od 1,5 do 2 litrów. Kiedy grozi nam brak wody, warto przyjąć odżywkę węglowodanową Formotiva.

Ile w nas wody?

Woda stanowi średnio 60% masy ciała (u kobiet 51%). Najwięcej wody zawierają płyny ustrojowe, czyli krew, żółć i sok żołądkowy. Sporo wody jest także w narządach – mózg ma 83% wody, a mięśnie 75%. Ciało szkliste w oku to w około 99% woda. Woda utrzymuje objętość i ciśnienie krwi. Dostarcza do komórek organizmu substancje odżywcze i jest niezbędna do utrzymania właściwej temperatury ciała, do trawienia i do nawilżania oczu. Woda jest także środkiem poślizgowym umożliwiającym pracę stawów. Dba także o wygląd naszej skóry i spowalnia jej starzenie się. Poza właściwościami oczyszczającymi organizm, woda jest również niezbędna dla właściwej pracy jelit, stolec musi bowim być dostatecznie nawodniony.

Czytaj również  Zaufane sklepy z artykułami higienicznymi - 2022

Ile wody musimy pić?

Organizm traci wodę na wiele sposobów, czyli: utraty fizjologiczne (oddychanie, pocenie się, oddawanie moczu i stolca), utrata wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia. Musimy sięgać po wodę zanim poczujemy, że chce nam się pić – uczucie pragnienia oznacza, że jesteśmy lekko odwodnieni. Dlatego nie należy czekać z piciem do momentu, aż poczujemy pragnienie. W sytuacji, gdy wiemy, że będziemy intensywnie ćwiczyć, warto sięgnąć po odżywkę Formativa, która zapobiega odwodnieniu. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a trzeba pić jeszcze więcej, jeśli uprawimy sport i intensywnie się pocimy. Więcej wody potrzebujemy także w upały.

Co się dzieje, gdy w organizmie jest za mało wody?

Jeżeli organizmowi dostarczamy za mało wody, przestają pracować poszczególne komórki, co prowadzi do zaburzeń w pracy narządów. Organizm zakwasza się i odwadnia.

Czytaj również  Zaufane sklepy z artykułami higienicznymi - 2022

Jak odczuwamy brak wody?

Gdy w organizmie jest za mało wody, pojawia się ból głowy, zaburzenia koncentracji i pamięci krótkotrwałej, skurcze mięśni i ból stawów, utrata apetytu, bezsenność, rozdrażnienie. Głębokie odwodnienie wywołuje zaburzenia rytmu serca i świadomości, a nawet śpiączkę. Skutkiem tego stanu może być zgon. Kłopoty zaczynają się już przy stracie kilku procent wody.

Czym jest Duocarbo Formotiva?

Duacarbo Fromativa to kompozycja składników energetycznych i elektrolitów stworzona po to, by błyskawicznie nawodnić organizm, a także skutecznie przeciwdziałać wyczerpaniu organizmu w trakcie i po wysiłku. Producent rekomenduje preparat osobom intensywnie trenującym, w szczególności zaś uprawiającym dyscypliny wytrzymałościowe oraz wytrzymałościowo-szybkościowe, np. maratończykom czy triatlonistom. Odżywka szybko gasi pragnienie, a także uzupełnia utracone wraz z potem minerały. Sportowcy powinni sięgnąć po ten preparat, gdyż zawarte w nim łatwo przyswajalne węglowodany o zróżnicowanym indeksie glikemicznym przyczyniają się do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania mięśni (skurczu) po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Czytaj również  Zaufane sklepy z artykułami higienicznymi - 2022

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *