Oleje sprężarkowe – do czego je stosować?

Oleje sprężarkowe

W przypadku silnika samochodowego niezwykle istotne będzie dobranie właściwego oleju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w wielu urządzeniach i maszynach również jest potrzebny środek smarny. Poszczególne elementy ruchome muszą być nasmarowane, jeśli chce się uniknąć zatarć, awarii i poważnych uszkodzeń. W wielu modelach sprężarek koniecznością staje się pilnowanie doboru właściwego oleju. Znaczenie ma jakość i ilość. Oleje sprężarkowe są środkami konserwującymi, wydłużają one żywotność poszczególnych elementów i całego sprzętu.

Co warto wiedzieć o olejach do sprężarek?

Łatwo domyślić się, że oleje sprężarkowe służą przede wszystkim do smarowania poszczególnych elementów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pełnią one również inne funkcje. Odpowiadają za odprowadzanie ciepła. Przeciwdziałają przegrzaniu sprężarki. Zapewniają jej chłodzenie. Można wobec tego liczyć na zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu. Podczas używania sprężarki dochodzi do dużego wzrostu temperatury. Ma to miejsce podczas sprężania powietrza. Jeśli nie będzie odpowiedniego oleju, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu negatywnych konsekwencji. Będzie wpływać niekorzystnie nawet na jakość powietrza.

W urządzeniu olej jako środek smarujący przeciwdziała szybkiemu zużyciu sprężarki. Można wobec tego uchronić się przed kosztownymi naprawami i przestojami. Istotne jest to, aby dobrać właściwy rodzaj oleju to konkretnego urządzenia. Bardzo ważne będzie, aby nie kupować produktu najtańszego. Należy postawić na oleje sprężarkowe renomowanych marek, ze sprawdzonego źródła. Muszą spełniać określone normy, mieć konkretne parametry. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim temperaturą samozapłonu i zapłonu, zawartością popiołu, wilgotnością i zawartością siarki.

Co jest istotne w przypadku olejów sprężarkowych? Co ma znaczenie?

W olejach sprężarkowych niezwykle istotne jest ograniczenie do minimum obecności wody w układzie. Zwiększa ona podatność na korozję. Trzeba również liczyć się z gorszymi właściwościami środka ściernego. Istotne jest to, aby temperatura zapłonu była najwyższa, bo przekłada się to na skuteczne obniżenie ryzyka wybuchu pożaru. W oleju sprężarkowym nie powinno być dużo popiołu. Jest on traktowany jako zanieczyszczenie, które oczywiście pogarsza właściwości smarne i przyczynia się do skrócenia żywotności maszyny.

Siarka także ma negatywny wpływ na olej i sprężarkę. Bardzo istotna jest wysoka lepkość oleju sprężarkowego. Gwarantuje to dużą odporność na działanie wysokich temperatur. Można mówić o dobrej szczelności, przyśpieszonym starcie, równomiernym rozprowadzaniu środka ściernego. Części trące mają zapewnioną lepszą ochronę po zastosowaniu oleju sprężarkowego o dużej lepkości. Oczywiście przy wyborze oleju zawsze należy kierować się przede wszystkim jego dobraniem go do konkretnego modelu urządzenia. Trzeba mieć na uwadze, jakie jest jego przeznaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *