Skarpetki to element garderoby, który z pewnością każdy posiada. Do skarpet najmniej zwraca się uwagę, a tak naprawdę jest jeden z najważniejszych elementów ubioru, ponieważ chronią stopy przed zimnem oraz otarciem buta. Gdyby nie one ciągle byśmy kuleli! Spełniają również rolę estetyczną, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór.
Wśród skarpet można wyróżnić do garnituru, sportowy a nawet specjalistyczne. W zależności od przeznaczenia są wykonane z innego materiału. Trudności może też przysporzyć dobór koloru skarpet do ubrania. Można wyróżnić dwa sposoby klasyczne oraz jeden nowoczesny.
Skarpety można dobrać do koloru spodni. Powinny one być tego samego koloru lub ciemniejsze. Można także sugerować się kolorem buta, które powinny dzielić ich kolor. W tym przypadku skarpety nie mogą jednak zbyt mocno kontrastować ze spodniami.
Obie szkoły są poprawne, jednakże dobór koloru pod spodnie ma więcej zwolenników.
Podział skarpety ze względu na jej długość
Wśród skarpet można wyróżnić te sięgające za kolano. Zakolanówki są wybierane przez kobiety, do mężczyzn w ogóle nie pasujące, chyba, że na karnawał.. Podkolanowki, które jak sama nazwa wskazuje dosięgają kolana zakładane są przez dzieci oraz sportowców, np. piłkarzy. Zwykle skarpetki sięgają do 8 cm, i są najchętniej wybieranym modelem. Jednakże coraz większą popularność zyskują skarpetki stopki, które nie swatają z buta dając wrażenie,, że ich ta nie ma.
Czy każda skarpeta jest taka sama?
Zwykłe bawełniane skarpetki można ubierać na co dzień, pamiętając jednak, że w sezonie letnim najlepiej się ich pozbyć lub zastąpić stopkami. Przy szortach nie powinno się nosić skarpet, dlatego powinno się także dopasować odpowiednie buty, np. mokasyny.
Przyjęło się też, że do garnituru trzeba tylko i wyłącznie zakładać czarne skarpetki. Jest to błąd. Chociaż czarny kolor wydaje się być najbezpieczniejszym, to można także bawić się różnymi kolorami i wzorami, np. żółty w kratę. Trzeba jednak pamiętać, że skarpeta nie powinna odsłaniać łydki. Skarpeta do garnituru powinna sięgać przynajmniej do połowy łydki, aby nie była widoczna nawet podczas siedzenia. Latem można z nich zrezygnować na rzecz eleganckich mokasynów.
Skarpety sportowe powinny utrzymywać stałą temperaturę, aby uniknąć nadmiernego pocenia się stopy. Skarpety wybierane do uprawy sportu, np. do biegania powinny być wzmocnione na piętach i palcach, aby chronić skórę przed przetarciami.
Przy wielogodzinnych wyprawach gry powinny zostać założone specjalne skarpety trekkingowe, które dzięki swojej konstrukcji mogą zredukować ucisk na stopę chroniąc tym samym przed przetarciami i pęcherzami oraz umożliwiają także stopie swobodne oddychanie.
Osoby ceniące sporty zimowe powinny wybrać specjalne skarpety do sportów zimowych, które muszą spełnić wysokie wymagania. W pierwszej kolejności powinny być grube wysokie, aby uchronić stopę przed minusowymi temperaturami oraz śniegiem. W przeciwieństwie do skarpet trekkingowych nie powinny mieć one ściągaczy, aby nie blokować przepływu krwi w nodze