Jakie buty do spodni garniturowych ?

Dobór garnituru idealnie dopasowanego do sylwetki to nie lada sztuka, ale tak naprawdę to dopiero początek kreowania wizerunku eleganckiego mężczyzny. Nawet najlepiej skrojona marynarka i spodnie nie będą wyglądały dobrze, jeśli nie znajdą odpowiedniej oprawy w postaci dobrze dobranych pozostałych elementów stylizacji: koszuli, krawata, paska i oczywiście butów.

eleganckie czarne buty garnituru

Dla wielu panów dopasowanie butów do garnituru sprowadza się do wyboru odpowiedniego koloru obuwia. Tymczasem równie istotne znaczenie ma fason, struktura skóry, a także jakość butów.

Znaczenie ma również pora dnia i charakter okoliczności, w jakich będziemy się znajdować – bardziej lub mniej oficjalny. Stylizacja zawsze powinna tworzyć spójną całość, której buty są w pewnym sensie zwieńczeniem.

Oksfordy męskie – niekwestionowana klasyka

buty oxford

Jednym z najpopularniejszych modeli męskiego obuwia są nieśmiertelne Oksfordy, zwane też wiedenkami – sznurowane, gładkie buty bez ozdób, z prostym noskiem i zamkniętą przyszwą. Wykonane z dobrej jakości licowej skóry o delikatnym połysku, stanowią obuwie w dużym stopniu uniwersalne – sprawdzą się zarówno na co dzień zestawione z granatowym garniturem do pracy (o ile obowiązuje Was sztywny dress code), jak i w bardziej oficjalnych, a nawet uroczystych okazjach – te w kolorze czarnym będą idealne także do ślubu. Oksfordy w wersji lakierowanej to najwyższy stopień elegancji, odpowiedni wyłącznie na bardzo uroczyste okazje wieczorowe, czyli w połączeniu z klasycznym czarnym garniturem lub smokingiem.

Czytaj również  Buty zimowe - jak je wybrać?

W przypadku butów w kolorze brązowym należy być uważnym – o ile połączenie biznesowego granatowego garnituru z czarnymi butami będzie wyglądało elegancko, to ten sam strój w zestawieniu z brązowym obuwiem da efekt poprawny, lecz zdecydowanie luźniejszy i mniej formalny.

Garnitur szary również sprawdzi się w zestawieniu z czarnymi oksfordami, wpisując się w styl biznesowy. Natomiast dobranie do niego butów brązowych będzie już zwrotem w stronę casualu – sprawdzi się świetnie latem (oczywiście przy garniturze z tkaniny o niskiej gramaturze) w mniej formalnych okolicznościach.

Brązowy garnitur zawsze powinien być zestawiany z butami w tej samej, ciepłej tonacji: brązowe lub ciemnobrązowe z domieszką czerwieni oraz wiśniowe.

Jakie buty do garniturów nieformalnych?

Buty do garnituru

Dla sytuacji oficjalnych zarezerwujmy oksfordy – są bezpiecznym i ponadczasowym klasykiem, który zawsze będzie wyglądał dobrze; model ten powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Większy wybór mamy zakładając garnitur w stylu smart casual lub sportowej elegancji. Garnitury sportowe świetnie komponują się z brązowymi angielkami z otwartą przyszwą, a typowo letnie garnitury weekendowe są jakby stworzone dla mokasynów – oczywiście noszonych bez skarpet.

Czytaj również  Buty zimowe - jak je wybrać?

Niezależnie od fasonu obuwia, na jaki się decydujemy, nigdy nie bagatelizujmy kwestii jakości. W przypadku butów do garnituru wysokiej klasy skóra i staranne szwy to podstawa, bez której nie mowy o dobrym stylu. Pamiętajmy też o prawidłowej pielęgnacji obuwia – nic tak nie psuje ogólnego wrażenia, jak brudne buty z nieestetycznymi zagięciami.