Jaki krawat wybrać do garnituru?

Krawat do koszuli

Krawat znajdziemy w każdej męskiej szafie. Dlaczego? Ten jakże drobny dodatek zawsze i każdemu mężczyźnie dodaje szyku i męskości, jest wykorzystywany niemal przy każdej uroczystości, a często stanowi element codzienny roboczego ubioru. To także jeden z najważniejszych elementów uzupełniających garnitur.

Warto więc zaopatrzyć się w zestaw krawatów tak, aby przy każdej okazji mieć odpowiedni model. Jak wyobrażamy sobie mężczyznę w krawacie? Elegancki, szykowny, gustowny, męski, szarmancki. Panowie od zarania dziejów podkreślali i podkreślają swoją męskość zakładając krawaty. Choć każdy czyje się w nim dobrze, a niektórzy wręcz sztywno, to jest strój, do którego każdy mężczyzna bez wyjątku krawat zakłada. Jest to oczywiście garnitur.

Jaki garnitur, taki krawat

Krawaty są różne, tak jak i różne są garnitury i różni są panowie je noszący. Na sklepowych półkach znajdziemy krawaty szerokie i wąskie, krótkie i długie, jedno i wielokolorowe, z różnych materiałów, z różnymi wzorami. Decydując się na wybór odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę dwie rzeczy – to, jaki mamy garnitur oraz na jaką okoliczność wkładamy krawat. Oczywiście nie bez znaczenia jest również gust i styl noszącej krawat osoby, ten skromny dodatek jest bowiem nie tylko dopełnieniem ubioru, ale też świetnym wyrazem osobowości właściciela. Ale ta kwestia jest już niejako naturalna. Skupmy się więc na dopasowaniu krawatu do garnituru.

Czytaj również  Portfel męski - co powinien zawierać

Wzory i koloryKrawat do koszuli

W kolorystyce przede wszystkim rządzić powinna zasada kontrastów. Do strojnego i barwnego garnituru, dobierajmy stonowane krawaty i odwrotnie. Dobrym zestawieniem jest również garnitur i krawat z tej samej palety barw. Przykładowo do szarego garnituru dobieramy krawat również w szarościach z tym, że w innym nasyceniu koloru – dobrze będzie wyglądał na przykład ciemno szary garnitur z jasnoszarym krawatem. To, czy zdecydujemy się na deseń na krawacie w dużej mierze zależy od gustu, jednak pamiętajmy o okolicznościach, w jakich przyjdzie nam krawat nosić. Na urodzinach koleżanki, możemy pozwolić sobie na frywolność i kwiatowe akcenty. Jednak już na bankiet czy bardziej dostojne okazje wybieramy raczej stonowane wzory. Nieco inaczej ma się sprawa doboru krawatu do garnituru, jeśli ten nosimy na co dzień. Garnitur jako nasz strój wykorzystywany do codziennej pracy, zazwyczaj ma klasyczny krój, jest też mniej elegancki i strojny. I taki też powinien być „roboczy” krawat, nie rzucający się w oczy, ale subtelnie dodający elegancji i powagi właścicielowi.

Czytaj również  Rękawiczki skórzane, warto?

A co z długością i szerokością krawatu?

Szerokość krawatu zależy od kroju garnituru. Do nowoczesnych garniturów możemy zdecydować się na wąski krawat. Do klasycznych krojów lepsza będzie klasyczna szerokość. Szerokość krawatu powinna również korelować z gabarytami właściciela. Szczupli panowie dobrze wyglądają w wąskich krawatach, zaś tężsi mężczyźni w szerszych. Również do postury osoby należy dobrać długość krawatów. Oczywiście krawat można regulować, jednak niscy panowie raczej nie powinni mieć w swojej szafie zbyt długich modeli i odwrotnie.