Moda na bawełnę organiczną

bawełna organiczna

Stojąc przed wieszakiem z odzieżą zapewne nie zastanawiamy się, jaką historię mają wiszące tam piżamy damskie. Zapytajmy się jednak, czy do ich produkcji użyto ciężkich przemysłowych chemikaliów, którymi zatrucie grozi śmiercią? Czy są dla nas zdrowe? A przecież w piżamach damskich odpoczywamy, relaksujmy się i śpimy. Zadbajmy więc o to, by sen był zdrowy, wybierając ubrania z bawełny organicznej. Szyje się z niej także bluzki, spodnie, bieliznę i dziecięce śpiochy. Dlaczego bawełna organiczna jest wyjątkowa?

Dlaczego piżamy damskiej ze zwykłej bawełny mogą nam szkodzić?

Bawełna jest produktem naturalnym, ale obecnie świat opanowały komercyjne uprawy, które odbiegają od natury i coraz mniej się z nią liczą. Uprawiana na szeroką skalę konwencjonalna bawełna jest zabezpieczana przed szkodnikami, a jej rozwój przyspiesza się poprzez aplikację silnych środków chemicznych. Przy uprawach bawełny konwencjonalnej zużywana jest największa liczba pestycydów na metr uprawy z których najgroźniejszy może być śmiertelny nawet przy kontakcie ze skórą, co oznacza, że noc spędzona w takich piżamach damskich może negatywnie odbić się na zdrowiu użytkowników. Kolejne środki chemiczne są stosowane podczas mycia, wybielania, farbowania i drukowania – ponadto zazwyczaj są to środki bardzo toksyczne (chlorowe wybielacze, trującego formaldehyd). Produkcja jednej koszulki pochłania około 20 litrów wody, a wraz z nią do środowiska wraca średnio 20% użytego do farbowania barwnika. W ten sposób rocznie przedostaje się do wód gruntowych od 40 do 50 tysięcy ton żrących i rakotwórczych substancji.

Czytaj również  Jaką wybrać koszulę męską na spotkanie biznesowe?

Dlaczego piżamy damskie i inne ubrania z bawełny organicznej są najlepsze?

Najlepiej wybierać ubrania, w tym piżamy damskie, z bawełny organicznej, której proces produkcji jest starannie kontrolowany, zgodny z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie, począwszy od hodowli nasion poprzez uprawę, aż po gotowe produkty. Przy jej uprawie wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje, a gleby są całkowicie wolne od pestycydów i chemii. Zastosowanie znajdują wyłącznie substancje podlegające biodegradacji, np. czosnek, kwas cytrynowy i obornik. W ekologicznej hodowli gleba musi przejść kilkuletnią kwarantannę, podczas której nie może przyjmować żadnych substancji chemicznych, co ma na celu uszlachetnienie produktu. Uprawy bawełny organicznej pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia wody. Naturalna uprawa sprawia, że bawełna organiczna nie kumuluje szkodliwych substancji takich jak pestycydy, metale ciężkie, sztuczne nawozy czy gmo. Dzięki naturalnej hodowli bawełna zachowuje czystość i delikatność. Sposób produkcji sprawia, iż włókna organicznej bawełny są mocniejsze, bardziej wytrzymałe, odporne na rozciąganie i mechacenie, ponieważ nie są osłabione silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi i barwnikami. Ponadto jest milsza w dotyku, bardziej miękka i nie ma drażniącego, chemicznego zapachu.

Czytaj również  Jakie akcesoria pasują do każdego stylu?

Zalety bawełny organicznej. Doskonały materiał na ubrania dzienne i piżamy damskie

Bawełna organiczna zbierana jest ręcznie, co stanowi zaletę, gdyż podczas maszynowego zbioru bawełny tradycyjnej miesza się ona z nasionami i olejem z nasion, co z kolei powoduje konieczność użycia silnych środków chemicznych do jej oczyszczenia w późniejszym procesie. Ekobawełna barwiona naturalnymi barwnikami takimi jak np. gliny, posiada znacznie mocniejsze włókna niż bawełna barwiona silnymi środkami chemicznymi. Wybierając ubrania dziecięce i piżamy damskie z organicznej bawełny pamiętajmy, że najlepsza jest bawełna w naturalnym kolorze (białym, kremowym, beżowym, zielonym), gdyż materiał nie musi być dodatkowo farbowany, ponieważ kolor jest trwały. Bawełna ekologiczna jest produktem nie tylko ekologicznym, lecz także etycznym, bowiem na jej plantacjach do pracy nie są wykorzystywane dzieci, a pracownicy otrzymują godziwą zapłatę. Produkt etyczny jest wolny od wyzysku, cierpień i nie przyczynia się do powstawania kolejnych plantacji bawełny sztucznie barwionej. Naturalna bawełna ochroni ciało przed wychłodzeniem i zapewni odpowiednią wymianę wilgoci. Piżamy damskie z jedwabiu czy satyny wyglądają bardzo efektownie, ale dają efekt chłodzenia, więc sprawdzą się latem.

Czytaj również  Rodzaje skarpetek - co o nich wiesz?

Kupując produkty z bawełny organicznej, wybieramy to, co najlepsze i najdelikatniejsze. Piżamy damskie uszyte z tego materiału są nieco droższe, ale w zamian otrzymamy produkt najwyższej jakości. Wybierajmy taką bieliznę nocną, w której śpi się nie tylko wygodnie, ale i zdrowo. Nie można również zapomnieć, że zakup ubrań z bawełny ekologicznej wspiera ruch na rzecz walki z nieludzkimi warunkami pracy na plantacjach bawełny konwencjonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *