Jaką wybrać koszulę męską na spotkanie biznesowe?

W Polsce mężczyźni dopiero od jakiegoś czasu mają świadomość o tym, jak ważne jest kształtowanie własnego wizerunku za pomocą odpowiedniego wyglądu i ubioru. Jeśli chodzi o elegancję, to od zawsze kojarzy się nam z garniturem, koszulą czy krawatem. I słusznie, ponieważ podstawowe zasady etykiety stroju (dress code) wymagają noszenia garnituru w sytuacjach biznesowych oraz w stylizacjach oficjalnych.

Jaki kolor koszuli?

Mężczyzna sukcesu, biznesmen na pewno w swojej szafie ma przynajmniej jeden garnitur na spotkania biznesowe. Jego dopełnieniem niewątpliwie będzie odpowiednia koszula i krawat. Zasada dobierania koszul wydaje się być prosta, ponieważ powinno się je dobierać na zasadzie kontrastu. Do granatowego garnituru założymy zatem koszule w kolorze białym, ecru lub jasnoniebieskim. Tak samo do grafitowego , z tym że można jeszcze wybrać kolor bladoróżowy lub bladoszary. Do czarnego garnituru najlepiej pasuje klasyczna biała koszula. Oczywiście można tez na spotkania biznesowe ubrać koszule w delikatne wzory takie jak np. pasy, „tenis”. Zasada dobierania wzorów w biznesowych stylizacjach mówi, że należy mieć maksymalnie dwa wzorzyste elementy np. koszulę i krawat lub garnitur i krawat. Można również kolor koszuli dobrać do karnacji. Aby podkreślić opaleniznę założyć należy jaśniejsze, pastelowe koszule.

Czytaj również  Jak wybrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Co z kołnierzykiem?

czarny krawat

Istnieją trzy podstawowe rodzaje kołnierzyków: amerykański (ang. button down) z przypinanym do koszuli kołnierzykiem; kołnierzyk klasyczny (kent)  –prosty wąsko stojący oraz tzw. kołnierzyk włoski, którego krawędzie są szeroko rozstawione. Najbardziej elegancki jest ten ostatni, nadaje się na bardziej oficjalne okazje. Za odpowiedni do każdej sytuacji uznaje się klasyczny, prosty kołnierzyk. Jest on najbezpieczniejszym wyborem jeśli nie wiemy, który należy wybrać. Natomiast kołnierzyka amerykańskiego należy unikać. Przez niektórych stylistów uważany jest nawet za zbyt sportowy.

A mankiety?

Mamy do dyspozycji  różne rodzaje mankietów. Najbardziej znane są mankiety podwójne, które zapina się na spinkę. Nadają sie one na bardzo oficjalne i eleganckie okazje. Na spotkania biznesowe poleca się klasyczne mankiety pojedyncze zapinane na guziki. Nie należy zapominać, że mankiet powinien wystawać poza rękaw garnituru na blisko jeden centymetr.

Czytaj również  Jakie akcesoria pasują do każdego stylu?

Pamiętajmy, że to, co zakładamy na spotkanie biznesowe powinno podkreślać nie tylko naszą osobowość i profesjonalizm. Strój powinien odpowiadać wizerunkowi firmy, która reprezentujemy oraz wzbudzać zaufanie.